Başlangıç > Windows 7 > Windows 7 Nin Getirecekleri

Windows 7 Nin Getirecekleri

Vista’nın yaygınlaşma süreci devam ede dursun Microsoft diğer tarafta bir sonraki işletim sistemi Windows 7 için harıl harıl çalışıyor.

Bir yazılımcı ordusunun görev aldığı geliştirme sürecinde mühendislerin başındaki isim Steven Sinofsky, Windows 7′nin çıkış tarihinden, sistemde yapılan köklü değişikliklere kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu. Uzun açıklamaların en can alıcı noktaları ise şunlar;

Windows 7 ne zaman çıkacak?

Yakın geçmişte Bill Gates tarafından önümüzdeki seneden itibaren çıkabileceği ima edilen Windows 7 için geliştirme sürecinin sürdüğünü ifade eden Sinofsky, “Başarmak istediğimiz şeylere bağlı olarak kesin zamanı en sağlıklı şekilde daha sonra yine bizden duyacaksınız. Ancak şunu söyleyebilirim ki Windows 7′nin piyasaya sürülmesi Vista’nın genel olarak kullanılmaya başlamasından yaklaşık 3 yıl kadar sonra olacak.” diyerek 2010 yılının Ocak ayı sonunu işaret etti.

Neler değişecek?

En önemli değişikliklerin ise işletim sisteminin çekirdeğinde olacağını söyleyen Sinofsky aynı zamanda Windows Server 2008 için de benzer çalışmaların yürütüldüğünü sözlerine ekledi ve şunları söyledi:

“Vista üzerinde çalışan sürücüler ve programlar Windows 7 üzerinde de gerçekten iyi bir şekilde çalışacak. Aslına bakarsanız sistem olarak aynı yapıda olacak. Ancak bunlara ek olarak özellikle sürücüler konusunda bazı uyum özellikleri eklenecek.

Vista’da bunlar ilerletilmişti. Windows Server 2008 çekirdek yapısı ile daha da kuvvetlendirerek bu ilerlemeyi başarılı bir şekilde daha da ileriye götüreceğiz. Kısacası Windows Server 2008′deki yapı Vista’nın geliştirilmiş ve evrim geçirmiş bir sürümü olacak. Windows 7 ise daha da ileri seviyede bir evrim geçirecek.

Öte yandan Windows 7 üzerinde pek çok özellik yer alacak. Şimdilik sadece sürücü ve yazılımlar için uyumluluk ile çekirdekten bahsettim. Ancak emin olun çok daha fazlası yer alacak.”

Neden gizli yürütülüyor?

Geliştirme sürecinde çok fazla açıklama yapılmamasının nedenlerine de değinen Sinofsky, Longhorn (Vista’nın geliştirilme sürecindeki kod adı) döneminde çıkan haberlerin ve konuşulanların planları etkilediğini ve bu yüzden dönem dönem bazı değişikliklere gitmek zorunda kaldıklarını hatırlatarak Microsoft’un bu sefer daha sessiz kalmayı tercih ettiğini ifade etti.

Buna rağmen Steve Ballmer ve Bill Gates’in de katılacağı All Things Digital konferansında Windows 7 hakkında bazı ipuçları verilmesi beklentiler dahilinde

Reklamlar
Kategoriler:Windows 7
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: